1988'den beri
Teknik Serviste bir telefon kadar size yakınız..

[ANASAYFA] [REFERANSLAR] [İLETİŞİM]
[THERMO NITON XRF ANALYZER]
[OXFORD WAS SPEKTROMETRELER]
SPEKTROMETRELERDE  KULLANILAN  FARKLI  OPTİK  TEKNİKLER :

Optik  emisyon spektrometrelerinin  kullandığı 3  ayrı  optik  sistem bulunmaktadır. Bunlar:

* Paschen - Runge yerleşimi
* Czerny - Turner  yerleşimi
* Ebert yerleşimi


Bu  üç  optik  dizayn da son  30 yıldır spektrometrelerde  kulanılmaktadır. Bunların  içinde Paschen Runge montajı ve  Rowland  dairesi yerleşimi son  yıllarda en çok kabul  gören  optik dizayn olmuştur. Fototüp  veya  CCD  sensör  kullanımından  bağımsız  olarak spektrometrelerde yukarıdaki optiklerden herhangi  birisi kullanılmaktadır.

Spektrometrelerde  performansı  belirleyen  unsur  başlı  başına  dedektör  değildir. En  önemli  unsur  ÇÖZÜNÜRLÜK tür. Aşağıda  bu  farklılıklar  incelenmiştir.
1) FOTOTÜP  KULLANILAN  OPTİK  SİSTEM:  Fototüp görüntüsü ve bu sistemlerin optik  şeması  genel  olarak  aşağıdaki  gibidir :
Her  spektrometrede vazgeçilmez  olan  birimler :

GİRİŞ SLİTİ (yarık): 10 - 50 µm genişlikte olabilir. Spark bölgesinden  gelen çok renkli ışığı  geçirir.
GRATING (spektral ayna) : Prizma gibi ışığı  dalga boylarına ayıran   genellikle  holografik  grating
DEDEKTÖR : Dalga boylarına ayrılmış  ışığı  hisseden CCD  veya  fototüp  sensörler
Giriş  sliti , Grating ve fototüpler, Rowland  Dairesi  üzerine  yerleştirilmiştir. Grating  üzerinde genellikle  mm de 1800 , 2400 veya  3600 çizgi bulunabilir. Saçılım  çözünürlüğü  (Resiprocal Dispersion) ilk dizide (first order)  0.50 - 0.85 nm/mm civarındadır.  Odak  uzunluğu  iyi bir performans için , fototüplerin  büyüklüğü ve yerleşim  problemleri  yüzünden  75 - 100 cm  olması gerekir. Fosfor , kükürt, bor gibi  düşük  dalga boylu  elementleri  izlemek  için  bu büyüklükteki   optik  odasına    güçlü   vakumlar  gerekir. Geceleri  kullanılmasa bile  bu vakum  pompaları  24 saat  çalışmak  zorundadır. Ayrıca  giriş  slitinin  pozisyonu (PROFIL)  dış  etkenlere (sıcaklık  vs. ) bağlı  olarak değiştiğinden   sık, sık  profili MEKANİK  olarak kontrol etmek  ve laboratuar  ortamını  kontrol  altında tutmak  gerekir. Bu yüzden bazı  cihazlar  vakum  odasını ön ısıtma yaparak  sabit sıcaklık  altında  tutmaya  çalışırlar. Maksimum optik  kanal  sayısı  45 - 48  civarında olabilir. Yer  darlığı  nedeni ile  bazen ilk dizi  yerine  aynı elementin  ikinci  dizileri kullanılır. Yeni  kanal  ilave  edilmesi zor  ve pahalı  bir  işlemdir. Optik  sistem uygunsa optik  mühendisleri  tarafından donanımda ve yazılımda değişiklik yapılarak ilave edilebilir. Bu  sistemlerde  metalin  tüm spektrumunu  almak  imkansızdır.
2) DÜZ  ALANLI ( FLAT FIELD ) CCD SPEKTROMETRELER :

CCD  teknolojisi  uygulayan bazı  spektrometrelerde ise aşağıda  gösterilen  FLAT  FIELD  denilen  optik yerleşimde tek  bir  CCD çipi  kullanılmaktadır:
Bu  sistemde  2000  veya  8000  sensöre  sahip  tek  bir  CCD  çip  kullanılmaktadır. Bu spektrometrelerde  karşılıklı saçılım  oranı  3,3  nm/mm  civarındadır. Piksel  çözünürlük  ise  30 - 50 pm arasındadır. Grating ise mm de  755 ile  1000 civarında  çizgiye  sahip  olabilir. Odak  uzunluğu 15 - 20 cm  arasındadır. Optik  odasına   argon  gazı  verilerek  inert  ortam  sağlanır  ve  düşük  dalga  boylu  elementlerin  izlenmesi  sağlanabilir. Profil  ayarı  genellikle sadece  re-kalibrasyon  anında  veya  kullanıcı arzusuna göre otomatik  olarak  yapılabilir. Optik  kanal  sayısı genellikle  80 - 150 arasında olabilir. Yeni  kanal  ilavesi  bilgisayardan  yapılabilir. Metalin  tüm  spektrumunu almak olanaklıdır, ancak  piksel çözünürlük  düşüktür.
Double click to edit
3) OXFORD-WAS  SPEKTROMETRELERİ  OPTİK  SİSTEMİ :

OXFORD-WAS  CCD   spektrometrelerinde  ise  kullanılan  optik  şema  aşağıdaki  gibidir :
Bu  sistemde her bir  çipte  2048 veya 3,000 CCD sensör bulunan  min. 12 ayrı  CCD  çipleri,  Giriş sliti, Grating ile  birlikte  Rowland  Dairesi  üzerine  yerleştirilmiştir. 130 nm den  800 nm ye dek tüm  spektrum  kayıpsız  olarak  izlenebilir. Karşılıklı saçılım  oranı  0,9 nm/mm dir. Piksel çözünürlük  ise  6 pm (0,006 nm) dir. Odak  uzunluğu  350 veya 400 mm dir. Laboratuar tipi  olan FOUNDRY  MASTER UV, EXPERT ve PRO modellerinde  düşük  dalga boylu  elementleri izlemek  için  optik  sistem  fototüplü  sistemler  gibi  VAKUM  altındadır. Ancak  optik  odası  nisbeten  küçük olduğundan  vakum  pompası geceleri  kapatılabilir.  Vakum  düştüğü anda  sistem  düşük  dalga boylu  bölgeyi  gözler ve uyarır. Cihaz  açıldığında dakikalar  sonra kullanıma hazır  hale  gelir. Profil  ayarı   ise  HER  SPARK  anında  OTOMATİK  olarak  yapılır. Kanal  ilavesi  bilgisayardan  kolaylıkla yapılabilir. Eklenebilecek  kanal  sayısı ise  sınırsızdır.
[ANASAYFA] [REFERANSLAR] [İLETİŞİM]
[THERMO NITON XRF ANALYZER]
[OXFORD WAS SPEKTROMETRELER]